Сонячне коло


Нам віра у краще серця об’єднає
Святим благовістом –
У кожній оселі добро зустрічають
Рушник і колиска.
Гетьмани й поети розвіяні світом,
Понищені й гнані,
Та задум їх правий ніколи не вбити,
Не взяти в кайдани,
Він гроном калини в піснях кобзаревих
До серця прилине...
Моя Україно, живи і надалі
Не хлібом єдиним!

Ці рядки поезій належать піснярці Марії Бойко. Поет словами не користується, він їм слугує. Кожна книга для автора – відповідальність. Адже красне письменство не є метою, головне й найскладніше – віднайти ледь помітну стежину до людських сердець. Ні, не сподобатись... Можливо, навіть поранити душу читача, та достукатись до неї, прийти надовго, почати діалог.

Нова книга Марії Бойко «Сонячне коло» адресована молоді, поколінню, яке зараз творить історію країни. Видання ювілейне, присвячене 15-річчю Незалежності України. Сучасне національне мистецтво стоїть на тій грані розвитку, що дає унікальну можливість реалізувати всі, без винятку, задуми й поривання. Історія будується сьогодні й зараз, твориться нами! Жоден вирій, жодна чужа, хай і багата, країна не обдарує подібною можливістю, не зустріне українського автора натхненною піснею білокрилого птаха удачі... На думку Марії, повною мірою реалізуватися митець може тільки на рідній батьківській землі!

Сьогодні ми з Вами можемо доторкнутися до світу Марійчиних поезій... Марія належить до славного роду козака Чайки. Відома молода поетеса, журналіст, громадський діяч. Працює на “Студії “Місто” редактором авторських програм. Вірші поетеси звучать зі сцени на державних концертах, гідно звеличують красу рідного краю.

Як говорить Марійка, доля була неймовірно щедрою до неї на зустрічі й дружбу з непересічними людьми, від яких вона вчилася мудрості й мистецтва досягати мети. Сучасні поети творять для невеликих груп. В цьому сенсі піснярі найщасливіші серед людей – сьогодні й зараз їх чують мільйони. Вірш, записаний – унікальний і неповторний, а його ще ж декламують і співають. Побачили світ аудіо та CD- видання пісень на слова Марії Бойко у виконанні народних артистів Раїси Кириченко, Богдана Сташківа, Миколи Свидюка, Лілії Сандулеси, Степана Гіги, Ольги Добрянської, дуету “Горлиця”, заслужених артистів Валерія Соколика, Олега Марцинківського, Станіслава Городинського, дуету “Доля”, гурту “Краяни”, тріо “Любисток”, композиторів Геннадія Рагуліна, Наталії Май, Ірини Лончиної і багатьох молодих митців в Україні і за кордоном. Піснетвориця співпрацює лише з тими, кого поважає й любить. Тому й ллються ці пісні нестримним потоком об’єднаних устремлінь, не засмічені чиїмись амбіціями.

Марійчині книги вже мають свою читацьку аудиторію, їх чекають по всій Полтавщині! Творчість Марії Бойко вже понад 10 років рекомендована до вивчення на уроках «літератури рідного краю». Але по чому вивчати? Ось і отримує поетеса сотні листів «Полтава. Марійці Бойко. Наша вчителька доручила нам написати... пришліть будь-ласка вірші». Марія постійно проводить творчі зустрічі, спілкується з дітьми й викладачами на методичних фахових об'єднаннях. Її впізнають діти Полтави тому, що вона пише для них...

Світ побачила нова книга! Патріотичні твори допоможуть виховати покоління, свідоме родинних цінностей і шани до свого народу. Ці вірші звернені до тих, хто береже у душі тисячолітні народні традиції. Але ще важливішим завданням є ці традиції трансформувати й примножити. Для цього видання не залучалися спонсорські кошти. Авторами ідеї творення книги є сама Марія й видавництво «Форміка». Книга надрукована, але донести її до читача непросто. І, чи побачать її діти в селищних і шкільних бібліотеках, ще невідомо. Марійка готувала це видання не заради грошей чи слави. Вона несе своє слово людям, прагне бути почутою!

Видавництво «Форміка» безкоштовно передало управлінню освіти книжки для ознайомлення методистів області. Решту, за потребою, люди зможуть замовити у видавництві.

Прислухайтесь. Світ починається з маминої колисанки, з казкового протистояння темряви й світла, із народної пісні. Без цього не відбудеться майбутнє. Завдання митця – знайти неповторну точку трансформації, яка з надбань історії витворить новий, цілком відмінний світ. Модернова сучасність народиться від джерела автентичної мелодики й одвічного мудрого слова. Стрижень нації тримають обереги. Без них, здавалось би понищених і забутих, ми загубимось, розчинимось серед сусідніх етносів. Та допоки над світом сходить сонце, ми одвіку й довіку – українці!

Усе живе прагне до сонця, кожна стеблинка, квітка, душа. Лагідне сонце надихає й веде за собою. А може й обпалити полум’ям пристрастей. Ми з надією звертаємо погляди до сонця, та надто часто відступаємо у тінь власних ілюзій і компромісів. Сонячне коло для Марії Бойко – це й зміни у природі, це оберіг почуттів, одвічний захисник роду й народу. А ще – це коло друзів, яким тепло разом із нею. Сонячне коло – це книга для тих, хто прагне зігріти серце й захистити душу від розчарувань...

Зовсім недавно, на початку весни, Марійка провела великий творчий вечір, святкуючи 15-річчя творчої діяльності. Серце співало не тільки в Марії і її друзів артистів, цим мелодіям підспівувала тисячна глядацька аудиторія.

Колись людина, творячи мову, створила народ. В поезії мова, наче конденсується. Суспільство в часи великих змін дослухається до поетів, йде на їх поклик. І, то дивовижно, адже головне прагнення поета – бути почутим... Марія Бойко почута Полтавою і Полтавщиною, її чують у Львові й Франківську, Києві й Ужгороді, Одесі й Вінниці. Марія запрошує нас усіх до свого поетичного сонячного кола, зігріти серця й розбудити душі! І, будьте певні, серце Марійки Бойко допоки живе – буде співати! В цьому її доля на цій землі...

В.Татарінов, книговидавець